(Alexandria) Remote Regional Qualifier 6

Date:
Time:
Add to Calendar: ,

Coaches will receive emails outlining their team schedule closer to the day of their event, but for planning purposes… check out the event schedules and judging sessions below!  You can also find out more about how to submit your team materials (Project presentation, robot game etc).  If you have any questions, please reach out to your tournament directors, Krystian Jones.  If you have questions about submitting materials, please reach out to Kaitlin Ilnitzki.

EVENT SCHEDULE

While we want teams to participate as much as possible, we know that will not always be an option.  The only mandatory portion will be the team’s Judging Session (listed below).  Teams will also be able to check out the Robot Game Leaderboard for score updates and participate in virtual activities throughout the day!  The Opening and Closing Ceremony will be recorded so teams can watch at a later date.

Time Event Link
8:30 AM Coaches Meeting Sent to Lead Coach
9:00 AM Opening Ceremony Watch Live!
9:30 AM – 2:30 PM Judging Sessions Sent to Lead Coach
11:00 AM – 4:00 PM Virtual Activities Join Us!
5:00 PM Closing Ceremony Watch Live

JUDGING SESSIONS
Coaches will receive the Zoom link to their judging session through email so it can be distributed to the team before the event.  The judging session will last 25 minutes (judges will watch the project presentation meeting the teams in the judging Zoom room.  Teams will be able to enter the judging room early to get set up and make sure everyone is connected.  During the judging session, teams will also have screen sharing capabilities within the Zoom room.

Judging Team 1 Team Number Team Name Division
10:15 AM 39763 Robotific Scientist Div 1
11:10 AM 112 RoboSapiens Div 1
12:05 AM 29020 Rainbow Squirrels Div 1
1:30 PM 37728 LEGOnardo da Vinci Div 1
Judging Team 2 Team Number Team Name Division
10:30 AM 41390 Aerodriods Div 1
11:25 AM 45043 ThunderBots Div 1
12:50 AM 45673 TechnoWolves Div 1
1:45 PM 51310 Codathletez v2.0 Div 1
Judging Team 3 Team Number Team Name Division
9:45 AM 51430 Lego Lizards Div 1
10:40 AM 51625 Robotrunner Div 1
11:35 AM 51852 Cheetas Div 1
1:00 PM 38153 Excalibots Div 2
1:55 PM 50984 Smart is the New Cool! Div 2
Judging Team 4 Team Number Team Name Division
10:00 AM 39941 Cosmic Cougars Div 2
10:55 AM 45266 Chilljolly Explorers Div 2
11:50 AM 50985  Fitful Div 2
1:15 PM 50819 Dolphins 2020 Div 2
2:10 PM 51287 Compulsive Chargers Div 2


Remote Tournament Guidelines

Submit your Practice Robot Game Round

Submit your Event Materials